Uudised ja üritused


Hea võimalus Hiinas elada

Buckland pakub 80-le eesti noorele võimalust õpetada inglise keelt Hiinas. Esimesed alg-, põhi- ja keskkooliõpetajad on Hiinasse oodatud juba 2015. aasta sügisest. Koha, kus õpetad, valid ise. Töö kestab aasta või soovi korral kaks ja tasu on lubatud soliidselt 1000-2000 eurot/kuu neto. Kui oled huvitatud, võta ühendust Bucklandi esindajaga Eestis Lina Zhouga (zhoulina@yahoo.com).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Second Baltic Alliance for Asian Studies Conference Tartu 2016 

Juba vähem kui aasta pärast, 7.-9. aprillil 2016 toimub Tartus Baltimaade Aasia-uuringute Alliansi (The Baltic Alliance for Asian Studies - BAAS) teine konverents, kuhu oodatakse aasiateadlasi-orientaliste nii kolme Balti riigi ülikoolidest kui ka väljaspoolt. 

Magistri- ja doktoriõppe üliõpilastel on võimalus esitada ettepanekuid posteriettekanneteks. Esitamise tähtajad on paneelide jaoks 31. oktoober 2015 ning üksikettekannete ja posteriettekannete jaoks 30. november 2015.

Kogu konverentsi kohta käiva info leiate kirjast või konverentsi kodulehelthttps://balticasianstudies.wordpress.com/, mida perioodiliselt täiendatakse ja uuendatatkse.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Loeng: The New Economic Model for Malaysia: Breaking out of the middle income trap 

Kolmapäeval 13. mail kell 15.00 esineb TTÜ ruumis SOC-426 Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudis ettekandega "The New Economic Model for Malaysia: Breaking out of the middle income trap" Malaya ülikooli professor Datuk Norma Binti Mansor. Seminaril osaleda soovijatel palume kirjutada hiljemalt 12. mai õhtuks aadressile andreas.sepp@ttu.ee 

Ragnar Nurkse-nimelise külalisprofessuuri hoidja prof. Mansor õpetab Nurkse instituudis sel kevadsemestril ainet "Arengupoliitikad ja üleilmastumine", tema õppevisiit toimub Euroopa Sotsiaalfondist rahastatava Majandusteaduste ja innovatsiooni doktorikooli toetusel.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prof. Drechsler käis Hiinas ja Jaapanis õpetamis- ning töövisiidil

RNI riigiteaduste õppetooli juhataja ja TTÜ sotsiaalteaduskonna rahvusvaheliste suhete prodekaan professor Wolfgang Drecshler õpetas 2015. aasta kevadsemestril külalisprofessorina Hiinas Hangzhous asuvas Zheijangi ülikoolis avaliku halduse ja tehnoloogia juhtimise aineid. Sama visiidi käigus külastas ta ka Meiji ülikooli kutsel ka Jaapani pealinna Tokyot kus intervjueeris teadusprojekti raames kohalikke teadlasi ja riigiametnikke. Visiidi kohta saab pikemalt lugeda selle ingliskeelsest versioonist.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Orientlistikapäevad 


Laupäev, 7. märts 

11:15-11:30 Avamine, EAO presidendi tervitus 11:30-13:30

Esimene plokk 

 • 11.30  Ott Kurs – Pent Nurmekunna studia armenica 
 • 12.00  Andreas Johandi – Iraani šahhi visiit Eestisse 1972. aasta oktoobris 
 • 12.30  Harri Kingo – Zarathustra teoloogia ja selle mõjud maailma religioonidele 
 • 13.00  Lidia Leontjeva - Lähis-Ida käsikirjade kodikoloogia alused 
 • 13.30-14.30  Lõunapaus 

Teine plokk 

 • 14.30  Ida mõtteloo leksikoni andmebaasi tutvustus – Mart Tšernjuk
 • 14.45  Tarmo Kulmar - Mõnda muistse Peruu religioossetest hümnidest
 • 15.15  Jaan Lahe - Mithra kultus Kušaani riigis 
 • 16.00-17.30 – Muusika ja film: Sven Grünberg – Vaadates sisse 


Pühapäev, 8. märts

11:15-13:45

Kolmas plokk

 • 11:15 Vladimir Sazonov – Alkohol Mesopotaamias kui tsivilisatsiooni põhitunnuseid 
 • 11.45 Holger Mölder - Islamiriik (Daesh) ja  islamiriigid 
 • 12.15 Urmas Pappel - Ajalugu, mälu ja poliitika Hiina Rahvavabariigis 
 • 12.45 Viktor Korrovits - Religioonide mõju sotsiaalsetele kontaktidele 
 • 13.15 Harri Ints - Mõtteid Virgunu Seadmuse kandumisest tänapäeva Eesti ruumi 
 • 13.45 -15.00 Lõunapaus 
Neljas plokk 
 • 15.00 Margit Juurikas - Kami`st kagami`ni ehk peegli funktsioonist shintō`s 
 • 15.30 Mart Tšernjuk - Kun ja Peng Zhuang-Zi raamatus 
 • 16.00 Kadri Raudsepp – Meeleharjutusi tähistavate sõnade tähendustest ja tõlkevõimalustest budismis, tiibeti budismi näitel 
 • 16.30 Märt Läänemets - Minek, tee ja kohalejõudmine Põimiksuutras 
 • 17.00 Konverentsi lõpetamine 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Loeng TÜs: Cash Cow, Civil Space or Cooptation? Private Schools in Urban China

Dr. Barbara Schulte on Lundi Ülikooli sinoloog, kes uurib Hiina haridusmaastikku. Oma Tartu Ülikooli loengus kõneleb dr. Schulte sellest, kuidas haridus, identiteet ja võim on Hiinas omavahel põimunud:

Education lies at the interface of state politics, consumerism and identity creation. While state policies continue to communicate certain desirable outcomes, members of the growing middle class are increasingly free to author their own identities.

Drawing on document analysis and fieldwork at private schools in China, Dr. Schulte's talk will scrutinize the complexities of educational consumption in newly emerging (private) spaces, which serve as (confined) projection surfaces for Chinese educational desires and dreams.

Vaata ka loengu lühitutvustust siit.

Loeng toimub juba sellel neljapäeval 12.02 kell 16:15 Lossi 36-215.

Kõik huvilised on teretulnud!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Loeng TLÜs: Kes ohjab turumajandust Vietnamis?

Olete oodatud kuulama hetkel ühte Vietnami majanduse ja poliitika teemal kõige sagedamini tsiteeritud teadlast, Professor Adam Fforde’i Victoria Ülikoolist Austraaliast. 

Loeng toimub Tallinna Ülikoolis, Uus-Sadama 5 (Tallinna Ülikooli Mare maja ruum M-213) 26.01 algusega kell 16.00

Loeng on inglise keeles ja kõik kuulajad on oodatud! Eelregistreerimine ei ole vajalik!

Kommunistliku Partei juhtitud Vietnamis kasvas majandus kuni 2013.a.-ni keskmiselt üle 6 protsendi aastas. Suurem osa Vietnami majanduspoliitilisi analüüse on seisukohal, et majandusreformid – mida on nimetatud uuenduse ajajärguks ja võrreldud tihtipeale ka Nõukogude Liidu perestroikaga – said alguse Vietnami Kommunistliku Partei 6.kongressil 1986.a.-l. Oma ettekandes näitab Professor Adam Fforde, kuidas majandusreformid (tuntud ka vietnamikeelse nimetusega doi moi) ei olnud mitte Kommunistliku Partei teadliku poliitika tulem – parteil puudus selleks vastavasisuline võim – vaid kuidas juba enne doi moi-d olid kommertsialiseerunud just riigiettevõtted. Ettekandes lahkab Prof Fforde Vietnami sisemajanduspoliitkat, rääkides praegusest majanduskriisist ning Vietnami Kommunistliku Partei võimu kahanemisest.

Professor Adam Fforde töötab Victoria nimelises Strateegiliste Majandusuuringute Instituudis Victoria ülikoolis. 1978-1979 õppis ta Hanoi Ülikoolis Vietnamis ja kaitses oma PhD kraadi 1982.a.-l, keskendudes põllumajanduslikele kooperatiividele Põhja-Vietnamis. 1983-87 oli Professor Fforde järeldoktorantuuris ja alates sellest ajast on ta ühendanud akadeemilise töö konsulteerimisega, keskendudes nii Vietnamile kui ka riikide ülemineku- ja  arenguprobleemidele üldisemalt. Ta on töötanud konsultandina paljude arenguprojektide juures Vietnamis, mis võimaldas tal erinevate poliitikate valjatöötamise ja rakendamise  juures osaleda pikki perioode. Praegu keskendub Professor Fforde tänapäeva Vietnami sotsiaalmajandusliku ajaloo uurimisele. Tema viimati avaldatud Vietnamile keskenduv raamat kannab nime Vietnamese State Industry and the Political Economy of Commercial Renaissance: Dragon's tooth or curate's egg? (Oxford: Chandos 2007)Tema viimased arengu-uuringute alased raamatud on Coping with facts – a skeptic’s guide to the problem of development (Kumarian Press 2009) ja Understanding development economics – its challenge to development studies (Routledge 2014). Lisaks on Prof Ffordel valmis käsikiri Reinventing development: managing diversity and complexity.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Afganistan 35 - riik mineviku ja tuleviku teelahkmel

26. veebruaril toimub konverents „Afganistan 35 – riik mineviku ja tuleviku teelahkmel“. Konverentsi idee on kantud asjaolust, et Afganistanis on sõda kestnud tänaseks üle 35 aasta ja Afganistani riik seisab nüüd teelahkmel mineviku ja tuleviku vahel. NATO-juhitud operatsioonis osalenud relvajõud lahkuvad riigist 2014.a. lõpuks ning vastutus rahu tagamiseks ja riigi üles ehitamiseks usaldatakse Afganistanile.

Konverentsi kava ja muu info leiad siit.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Hiina ärikultuuri tutvustavad loengud

19-21. veebruaril toimub TÜ majandusteaduskonnas kursus “Chinese mindset, development and reflections in business behavior and management”. 

Kursuse viib läbi meie pikaaegne hinnatud koostööpartner Joseph C.P. Lau Singapurist ning see hõlmab nii Hiina ajalugu kui filosoofiat tänapäevases praktilises võtmes. Kursusele on oodatud nii kõikide õppetasemete tudengid, ülikooli töötajad kui ka ülikoolivälised teemast huvitatud inimesed. 

Ainekunktide saamiseks palun vaata faili.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Uued loengud Tallinna Ülikoolis

2015. aasta kevadel külastavad Eesti Aasia uuringute keskuse kutsel Tallinna Ülikooli kolm silmapaistvat ühiskonnateadlast Austraaliast, Taist ja Singapurist, kes kokku pakuvad 4 põnevat kursust. Kursuste fookuses on küll poliitilised ja ühiskondlikud arengud Aasias, ent oma haardelt ja sisult pakuvad need mõtlemis- või võrdlemisainet ka tudengitele kommunikatsiooni, antropoloogia, meedia- või kultuuriuuringute, sotsioloogia, rahvusvaheliste suhete või riigiteaduste valdkondades.

Dr James Gomez on endine Singapuri opositsioonijuht, kes hetkel baseerub Zhuhais asuvas Beijing Normal University ja Hong Kong Baptist University poolt rajatud kolledžis United International College. Ta on töötanud nii Austraalias, Jaapanis, Malaisias, Singapuris, Rootsis kui Tais erinevates ülikoolides, mõttekodades ja mittetulundusühingutes. Interneti tõhusa kasutamise eest poliitilises kommunikatsioonis on ajakiri Asiaweek nimetanud Jamesi üheks Aasia 50-st kõige mõjuvõimsamast suhtlejast ning Newsweek Aasia teerajajaks.

Jamesi kursus New Media and Politics in Southeast Asia uurib, kuidas kodanikuühiskonna grupid, erakonnad ja eraisikud Kagu-Aasias kasutavad alternatiivseid sotsiaalmeediakanaleid, kuidas see mõjutab rahvastiku poliitilist osalust ning kuidas käib võitlus sotsiaalmeedia kontrolli üle.


Dr Catherine Earl (Federation University Australia), sotsiaalantropoloog, on õpetanud ülikoolides Austraalias (Monash University, Victoria University)  ja Vietnamis (Vietnam National University) ning saanud õpetamisviisi eest mitmeidautasusid. Tema doktoritöö (2008) uuris kaasaegse Vietnami linnade jõukama keskklassi tekkimist, tuginedes 15 kuud kestnud välitöödele Ho Chi Minhi linnas. Uurides maalt linna asunud haritud naiste eluteed, näitab uurimus – ja tema hiljuti avaldatud raamat Vietnam’s New Middle Classes: Gender, Career, City (NIAS Press, 2014) – kuidas linnastumine on Vietnamis (aga ka mujal Kagu-Aasias) esile kutsunud muutused mitte ainult maa- ja linnaelus, vaid ka traditsioonilistes soorollides. Catherine uurib hetkel megalinnade elukeskkonda kiirestiareneva Ho Chi Minhi linna näitel, samuti huvitab teda laste ja noorte saatus Kagu-Aasia konfliktipiirkondades ja diasporaakogukondades.

Catherine’i üks kursus Middle Class Southeast Asia käsitleb Aasia sajandiks nimetatud 21.sajandil toimunud keskklassi tõusu Kagu-Aasia riikides ja võrdlevalt globaliseeruvas maailmas laiemalt. Põhifookus on keskklassi poliitilisel, sotsiaalkultuurilisel ja majanduslikul käitumisel ja rollil Kagu-Aasia riikide jõukuse kasvus.

Catherine’i teine kursus Writing Identities aitab tudengitel arendada oma kirjutamisoskusi kultuuri ja identiteetide teemal ning analüüsida etnograafilisi tekste.


Dr Pavin Chachavalpongpun on kõrgelthinnatud Tai dissident, häälekas ja aktiivne sotsiaalmeediat kasutav Tai ühiskonnategelane, keda Facebookis jälgib üle 75 000 isiku nii Tais kui rahvusvaheliselt ning kes hetkel baseerub Kyoto Ülikoolis Kagu-Aasia uuringute keskuses. Pavin on mitme raamatu autor  (A Plastic Nation: The Curse of Thainess in Thai-Burmese RelationsReinventing Thailand: Thaksin and His Foreign Policy). Tema doktorikraad politoloogias (2002) pärineb Londoni Ülikoolist (School of Oriental and African Studies).

Pavini kursus Southeast Asian states and societies: contestations in transformed politics annab hea ülevaate ning põnevat siseinfot tänaste Kagu-Aasia riikide poliitilistest korraldustest, ühiskondlikest väärtustest ja väljakutsetest, ning demokraatia erinevatest vormidest nagu Twittemocratisation, diststiplineeritud demokraatia, ‘demokraatiat pooldav’ autoritaarsus, ja palju muud.

Kursused on magistritasemel, kuid avatud ka doktorantidele ning edasijõudnud ja huvitatud bakalaureuseõpilastele. Kursuste üksikasjalikud kirjeldused leiad

siit:http://www.tlu.ee/et/eesti-humanitaarinstituut/erialad/aasia-uringud/kursused

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 


Aasia-teemalised seminarid Tartus

Novembris on TÜ majandusteaduskonnas (Narva mnt. 4, Tartu) tulemas kaks Aasia-teemade huvilistele suunatud seminari. Need toimuvad küll traditsiooniliste loengute-seminaride raames, kuid samas on ka kõigile teistele huvilistele avatud. Ülikoolivälistel huvilistel palume ka eraldi registreeruda.

21. november kell 17
Erlend Sild, China Ocean Shipping Company (COSCO). "Rahvusvahelise ettevõtte strateegia kohandamine regionaalses kontekstis ja organisatsioonikultuuride erinevused Hiina valitsusele kuuluva maailma suurima merelaevandusettevõtte näitel"

REGISTREERUMINE: http://www.eformular.com/aasiakeskus/sildnov2014.html
 
26. november kell 14.15
Dr. Dong Hyeon Jung, Prof. Emeritus of Pusan National University, Korea. "An assessment of government-guided economic growth model: its merits and de-merits – the case of Korea"

REGISTRATION: http://www.eformular.com/aasiakeskus/jungnov2014.html

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Avalik loeng ‘Korea: Traditional Features in Modern Society’ Tallinna Ülikoolis

Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituudi Aasia uuringute osakond võõrustab Korea Fondi korraldatud loengut Korea traditsioonilise kultuuri ja tänapäeva ühiskonna seostest.

07.novembril algusega kell 16.00 peab professor Elena Kondratyeva (Russian State University for the Humanities, Institute for Oriental and Classical Studies) Tallinna Ülikoolis (Uus sadama 5, Mare maja, ruum M-134) loengu ‘Korea: Traditional Features in Modern Society’. Lisaks tutvustab Korea Fondi Kim HoeKil Korea Vabariigis õppimise võimalusi. Loeng on inglise keeles ja oodatud on kõik huvilised!

Professor Elena Kondratyeva on loengus puudutavate teemadena esile toonud järgnevad märksõnad:

Korean History and Ethnic relations.
Religious Beliefs: phenomenon of adaptation.
Traditional features in Material Culture of Korea: architecture, food, clothing.
Influence of Confucianism on Culture and Society.
Korean Arts and Humanities: literature, calligraphy, performance arts.
Most representative symbols of Korean Culture.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Dong Hyeon Jung's seminar Debates on Korean Chaebol”

The Seminar will be held on October 22nd at 16:00 in room SOC-214 at Akadeemia tee 3 (campus of the Tallinn University of Technology).

The seminar is held in English. Everyone is welcome!

Abstract

Abstract: Chaebol is big business conglomerate (Samsung for example), comprising a large number of diversified affiliate companies, controlled by single owner chairman who wields absolute power. Korea has a chaebol-dominant economy and is controversial. The proponents argue that chaebol is prime mover of success and Korea needs even more chaebols to maintain the momentum of growth; opponents attack them on the grounds that pervasive unfair deals in favor of inter-affiliates, undue inheritance, chummy ties with government, and monopolized economic power. The presentation reviews the chaebol and Korean economic growth.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

2015. aasta avatakse luuakse Aasia Uuringute Keskus

Aasia Uuringute Keskus koondab Eesti ülikoolides Aasia majanduse, poliitika ja ühiskondade teemal teadustööd sooritavad teadurid ühte võrgustikul põhinevasse struktuuri, mida juhib 3 ülikooli (TLÜ, TÜ, TTÜ) esindajatest koosnev juhtrühm TLÜ koordineerimisel.

Eesmärgiks on koondada ja konsolideerida Aasia-suunalised uuringud Eestis ühe keskuse alla, millel oleks ka rahvusvaheline mõõde. Pikemaajaliseks eesmärgiks on Eestis Aasia-uuringute maine tõstmine ning Eesti arenguks vajaliku Aasia riikide suunalise uurimis-, õppe- ja teavitustöö tegemine koostöös Eesti ja välismaa uurimiskeskuste, ettevõtjate ja avaliku sektoriga.

Tulemuseks on kestlik ja toimiv keskus, millel on administratiivne ja teadustööd edendav võimekus, mis on avalikkuses nähtav ja suhtleb nii era- kui avaliku sektoriga Eestis ja rahvusvaheliselt. Potentsiaalselt loodaks edaspidi tippkeskus, mis tegutseks neljas suunas: teadustöö, õppetöö, avaliku sektori ja erasektori nõustamine.  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Loeng "The Origin of Mandarin" (Mandariini hiina keele päritolu)

Aeg: 20.06 kell 12.15

Koht: Jakobi 2-438, Tartu

Ingliskeelse loengu peab hiina päritolu USA keeleteadlase, Massachusettsi Ülikooli Amherstis professori Zhongwei Shen.

Hiljutised muistsete mitte-hiina kirjasüsteemide uuringud, mis hõlmasid khitani väiksemat kirja, jurcheni kirja ja hP’ags-pa kirja, tõestavad, et tänapäeva Põhja-Hiina mandariini keele iseloomulikud tunnused ilmnesid juba Liao dünastia ajal, seega umbes 300 aastat varem, kui 1324. aastast pärit Zhongyuan Yinyun, mida peetakse üldiselt varaseimaks mandariini keele fonoloogia tõenduseks. Seitsmest analüüsitud fonoloogilisest tunnusjoonest viis – sh mandariini konsonantide helitustamine – olid olemas juba Liao dünastia ajal. Selle kohta, et mandariini hiina keel pärineb Liao ja Jini riikide aladelt, on juba varem arvamust avaldanud mitmed hiina keeleteadlased. Nüüd saab neid arvamusavaldusi mandariini keele päritolu kohta tõestada tugevate keeleteaduslike tõenditega.

Loengu ja prof. Zhongwei Shen'i kohta vt:

eesti keeles: http://www.fl.ut.ee/et/uudised/prof-zhongwei-sheni-kulalisloeng-origin-mandarin

inglise keeles: http://www.fl.ut.ee/en/news/public-lecture-origin-mandarin-chinese-american-linguist-prof-zhongwei-shen

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ragnar Nurkse School of Innovation and Governance Faculty Seminar

Tuesday, 13 May 2014, 15:00-16:30

TUT Social Sciences Building, room X-426


Zhichang Zhu, University of Hull Business School:
"INNOVATION: WHAT DOES CONFUCIUS HAVE TO SAY?"

"Confucius has long been depicted in conventional stereotype as conservative, backward-looking, anti-change and hostile to Innovation. This research seminar re-discovers Confucius’ innovative spirit and presents the Confucian way of Innovation. Confucius’ teaching on technical competence, situated creativity and social legitimacy contributes useful insights to innovations in our modern/post-modern age."

Zhichang Zhu’s formal education stopped when he was sixteen due to China’s ‘Cultural Revolution’. Zhichang was a Maoist Red Guard, farm labourer, shop assistant, lorry driver, enterprise manager, IS/IT consultant and university teacher in China, Singapore and England. Without a high school certificate and university first degree, he earned a Masters and a Doctoral degree, supported by British scholarships. Zhichang is currently a reader in strategy and management at the University of Hull Business School (UK). His main research interest is reform and corporate strategy. Zhichang’s recent book "Pragmatic Strategy" (co-authored with Ikujiro Nonaka, Cambridge University Press) was listed as Best Business Books of the Year by "Strategy+Business".

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Loeng "Meedia ja tsensuur autoritaarses Hiinas" (Media and censorship in authoritarian China)

Koht: Lossi 36-214
Aeg: Kolmapäev (14. mai) kell 16:15

Loengu lühitutvustus: Autoritaarsetes riikides on meedia alati riigi kontrolli all. Kuid kas ikka on? Turumajanduse pealetükkivad reeglid ja sotsiaalmeedia levik on muutnud autoritaarsete režiimide meediamaastikku. Hiina uudistemeedia on vabam, kui kunagi varem. Ometi oleks ennatlik arvata, et Hiina meedia- ja uudistemaastik oleks põhimõtteliselt liberaliseerunud. Miks? Kuidas saavad Hiina uudisteväljaanded käituda turumajanduse reeglite järgi jäädes seejuures parteile lojaalseks? Ning miks ei ole sotsiaalmeedia levik viinud Hiinas üleüldise meediavabaduseni? Neile ja paljudele teistele huvitavatele küsimustele vastab noor Hiina riigiteadlane Kuang Xianwen.

Kuang Xianweni tutvustus: Kuang Xianwenil on magistrikraad Aasia uuringutes Lundi Ülikoolist ja doktorikraad Lõuna-Taani Ülikoolist. Kuangi peamised uurimisvaldkonnad on poliitiline kommunikatsioon ja ajakirjandus ning sotsiaalsed liikumised ja vabakonnad. Tema sulest on ilmunud mitmeid artikleid nii vabakondade tegevusest Hiinas kui ka sealsest uudistemaastikust ja poliitilisest kontrollist.

Kohtakt Urmas Pappel, urmas.pappel@ut.ee

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

KONVERENTS TÄNASTEST ARENGUTEST DEMOKRAATIA JA VÕIMU SUHETES – näiteid HIINAST, TAIWANILT, TAIST, SINGAPURIST, MYANMARIST, VENEMAALT, UKRAINAST JA EESTIST 

Miks räägitakse täna Taiwani Maidanist? Miks nõuavad Tais sajad tuhanded meeleavaldajad demokraatia ajutist katkestamist kuningriigis? Mis asi on „distsiplineeritud demokraatia“ Myanmaris (Birmas)? Kas valimised – Venemaal, Krimmis, Myanmaris, Tais, Singapuris, Malaisias – osutavad demokraatiale või on ettekäändeks millekski muuks? 

Massilised meeleavaldused ja tants demokraatia ümber – kas toimumas on demokraatia võidu- või allakäik? Ja miks me üldse räägime „demokraatiast“ – kas teisi sõnu ja võimalusi ei ole?


Neid ja paljusid teisi küsimusi arutavad konverentsil Multiple Lives of Democracy: from Asia-Pacific to Europe”, Tallinna Ülikoolis 25.aprillil, Tallinna Saalis (M-218), tuntud ühiskonnateadlased, poliitikud ja aktivistid Hiina Rahvavabariigist, Taiwanilt, Taist, Singapurist, Myanmarist (Birmast), Venemaalt, Ukrainast ja Eestist, vastates ka Teie küsimustele ja arutades teemasid ümarlauas koos Eesti ajakirjanike ja poliitikutega. 

Üritus algab kell 10 ning toimub vaheaegadega kolmes jaos:

10—12 “Kõneledes demokraatiast: Meedia ja sõnavabaduse võim” – vestlust juhib Silver Meikar Digitaalõiguste instituudist

LÕUNA BUFFET

13—15 “Demokraatia ja turumajandus: kas on vaja demokraatiat kui õitseb vaba turg?” – vestlust juhib Eesti Aasia majandusstrateegia koostaja Raul Allikivi

KOHVIPAUS

15:30—17:30 Ümarlaud “Demokraatia mitu palet” – vestlust juhib rahvusvaheliste suhete professor Eiki Berg (TÜ)

VASTUVÕTT 

Konverentsi töökeel on inglise keel. 

Üritus on TASUTA ja lisaks pakutakse kõigile kuulajatele buffet lõunat, kohvi ja suupisteid ning oodatakse kõiki kl 17:30 algavale vastuvõtule, mil on võimalik ka esinejatega mõtteid vahetada. Selleks palun registreerige, saates oma nime järgmisel aadressil: democracytallinn2014@tlu.ee  

Täpsem ajakava koos esinejate tutvustuste ja  ettekannete teemadega on leitav siin: http://www.tlu.ee/democracytallinn2014

Jälgige meid Facebookis (www.facebook.com/democracytallinn2014)!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Tartu ülikool valiti Baltimaade Aasia-uuringute ühenduse eesistujaks  

Tartu ülikool võttis Vilniuse ülikoolilt kaheks aastaks üle Baltimaade Aasia-uuringute alliansi juhtimise. „Baltimaade Aasia-uuringute alliansile (Baltic Alliance for Asian Studies – BAAS) pandi alus umbes aasta tagasi, kuigi mõningaid samme selles suunas oli astutud juba varem,“ rääkis TÜ sinoloogia vanemteadur Märt Läänemets. Tema sõnul on ühingusse koondunud Baltimaade akadeemiliste Aasia-uuringutega tegelevad asutused ja institutsioonid.   

Alliansi esimese eesistuja, Vilniuse ülikooli orientalistikakeskuse korraldusel toimus aprilli alguses Vilniuses Baltimaade Aasia-uuringute alliansi (Baltic Alliance for Asian Studies - BAAS) esimene konverents, kust võttis osa enam kui 50 Aasia uurijat Baltimaadest, Ameerikast, Taanist, Venemaalt ja mujalt. 

Ettekandeid peeti kümnes paneelis, mis valdkonniti ulatusid Aasia klassikalise mõtteloo, kirjanduse ja kunsti uuringutest tänapäeva antropoloogia ja ühiskonnateaduste alaste uuringuteni välja. Tartu ülikoolist osales ettekannetega seitse orientalisti, mis oli Leedu enda ülikoolide järel suurim esindus ühest ülikoolist.   

Vilniuse konverentsile järgnenud alliansi nõukogu koosolekul kirjutati alla Baltimaade Aasia-uuringute alliansi põhikiri (BAAS Charter) ning eesistuja-asutuseks järgnevaks kaheks aastaks (2014-2016) ja ühtlasi teise BAAS konverentsi korraldajaks 2016. aastal valiti Tartu ülikooli orientalistikakeskus.  

Läänemetsa sõnul on Tartu ülikool allianssi kuuluva viie suurema Baltimaade ülikooli seas seni ainuke, kus puuduvad Aasia-uuringute õppekavad ja üliõpilastel võimalus õppida Aasia-teadusi põhi- või kõrvalerialana. 

„Siiski on viimastel aastatel näiteks Euroopa Liidu sotsiaalfondi rahastatava kolme ülikooli – TLÜ, TÜ ja TTÜ – ühismooduli projekti „Aasia ühiskonnad, majandus ja poliitika“ raames loodud hulk uusi Aasia-teemalisi loengukursusi filosoofiateaduskonna kultuuriteaduste ja kunstide instituudis, sotsiaal- ja haridusteaduskonna riigiteaduste instituudis ning majandusteaduskonnas, mida saab võtta valik- ja vabaainetena,“ arutles ta.   

Klassikalise orientalistikaga tegeletakse TÜ usuteaduskonnas ja orientalistikakeskuses. Keelekeskuses saab vaba- ja valikainetena praegu õppida viit tänapäeva Aasia keelt. „Märgatavalt on suurenenud Aasia suunal magistri- ja doktoritöid tegevate üliõpilaste arv. Mitmed doktorikraadiga Tartu orientalistid on saavutanud rahvusvahelise tuntuse ja olnud edukad uurimistoetuste taotlemisel. Kogu selle potentsiaali integreerimine Aasia-teaduste õppekavadeks seisab aga alles ees,“ tõdes Läänemets. 

Baltimaade Aasia-uuringute allianssi kuulub hetkel viis asutajaliiget: Vilniuse ülikooli orientalistikakeskus ja Kaunase Vytautas Magnuse ülikooli Aasia-uuringute keskus Leedust, Läti ülikooli Aasia-uuringute osakond Lätist ning Tallinna ülikooli Aasia-uuringute osakond ja Tartu ülikooli orientalistikakeskus Eestist.    

Lisainfo: Märt Läänemets, TÜ sinoloogia vanemteadur, Baltimaade Aasia-uuringute alliansi nõukogu esimees 2014-2016, tel: 7375589, 5518847, e-post: mart_laanemets@yahoo.com

ametlik link: http://www.ut.ee/et/uudised/tartu-ulikool-valiti-baltimaade-aasia-uuringute-uhenduse-eesistujaks

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29.-30. mai 2014 toimuvad XXVI orientalistikapäevad

Laupäev, 29. märts
Ülikooli 16 (von Bocki Maja, endine Marksu Maja) auditoorium 212

 • 11:15 avamine ja tervitused

Esimese ploki ettekanded 11:30-13:30:  

 • 11:30-12:00 Vladimir Sazonov – Vana Lähis-Ida uuringutest Tartu Ülikoolis ja orientalistikast laiemalt 
 • 12:00-12:30 Peeter Espak – Sumeri kirjanduse kronoloogia ja panteoni struktuuri muutused 
 • 12:30-13:00 Andreas Johandi – Jumal Marduki roll Mesopotaamia religioonis ja kuningavõimu ideoloogias 
 • 13:00-13:30 Holger Mölder – Rahuehitamisest riigiehitamiseni: Afganistani riikliku identiteedi kujunemise perspektiividest 
 • 13:30-14:30 Lõunapaus 
Teise ploki ettekanded 14:30-16:00 
 • 14:30-15:00 Arho Tuhkru – Hingamispäev, puhkepäev, pühapäev: mõtisklus puhkusest 
 • 15:00-15:30 Urmas Pappel – Hiina mälupoliitika: doktoritöö esmased tähelepanekud 
 • 15:30-16:00 Gao Jingyi – Hiina laensõnad eesti keeles


Pühapäev, 30. märts
Ülikooli 16 (von Bocki Maja, endine Marksu Maja) auditoorium 212

Kolmanda ploki ettekanded 11:15-13:15:

 • 11:15-11:45 Kadri Raudsepp – Budistlike tekstide uurimise piire kombates: tiibeti budismi kõrgemad tantrad 
 • 11:45-12:15 Teet Toome – Keskendumine mahajaana budismis  
 • 12:15-12:45 Laur Järv – Mis on dharmad? Vasubandhu "Abhidharmakośa" ontoloogia tõlgendusvõimalusest kaasaegse lääne filosoofia kaudu 
 • 12:45-13:15 Märt Läänemets – Mõiste dharmadhātu ühest tõlgendusvõimalusest 
 • 13:15-14:15 Lõunapaus 
Neljanda ploki ettekanded 14:15-15:45:
 • 14:15-14:45 Ülo Valk – Assami nõiakunst nõidade vaatepunktist: selgitusi ja kommentaare 
 • 14:45-15:15 Henn Käärik – Haakrist kui kultuurinähtus 
 • 15:15-15:45 Tarmo Kulmar – Mõnda „Kāmasūtrast“ ja tema analoogidest mujal 
 • 15:45-16:00 Konverentsi lõpetamine 

Vt programmi ka http://sisu.ut.ee/orientalistika/event/xxvi-orientalistikapaevad

Konverentsil saab soodushinnaga osta EAO aastaraamatuid, TÜ orientalistikakeskuse ja kirjastuse Lux Orientis väljaandeid.

Kõik huvilised on oodatud!

Info ja kontakt:

Märt Läänemets
mart_laanemets@yaho.com
tel 7375589, 5518847

Teet Toome
teettoome@yahoo.com
tel 58285869 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Esimene Balti orientalistide konverents

3.-4. aprillil 2014 toimub Vilniuse Ülikoolis sealse orientalistika keskuse (Orientalistikos Centras) korraldamisel esimene Balti orientalistide konverents. 

Täpsem info BAAS Conference kodulehel http://baasconference2014.wordpress.com/call-for-panels/ 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Augusti algul toimub Orientalistika suvekool

2.-4. augustil 2013 (algusega reedel kell 16, orienteeruva lõpuga pühapäeval kell 12) toimub Simisalu loodusmajas keset Kõrvemaa metsi Eestis esmakordne Ida-, Lõuna-, Kagu- ja Sise-Aasia mõtte-, usundi-, kultuuri- ja ajaloo suvekool, mille eesmärk on tuua kokku vastava teemaderingiga tegelevad üliõpilased, õppejõud ja asjatundjad Tallinnast ning Tartust. Kavas on üliõpilaste ettekanded teemadel, mida nad on uurinud, ning õppejõudude ja asjatundjate loengud või vested valdkondadest, mis on neil südamel või parasjagu põnevad, samuti vestlusringid, saun jms.

Info ja registreerumine aadressil https://docs.google.com/a/tlu.ee/forms/d/1_0McrdvTcPnTfeJg_hKqsroZCB0ZJJvottq-GX2l8BE/viewform?pli=1


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Augustis 2013 toimub Tartu Ülikooli suveülikooli raames Hiina teemaline loengukursus "Iidne ja moodne Hiina ehk kuidas kohaneda hiina keele ja meelega"

1300 aastat tagasi, võimsa Tangi dünastia valitsusajal oli Hiina maailma keskpunkt ja vaieldamatult kõige arenenum riik maailmas. Kõik, mis oli moes, tuli Hiinast ja kõik, mis tuli Hiinast, oli moes. Eriti siid, mis oli nii nõutud kaup, et Vana Maailma suurim kaubatee läks ajalukku Siiditee nime all, mida mööda kallis kaup sajandite vältel Idast Läände liikus. 21. sajandil on ring täis saamas: Hiina on ennast jälle nähtavaks teinud ja endast rääkima pannud. Mööda uusi kaubateid liiguvad kõikvõimalikud kaubad made in China üle kogu maailma. Kuid areng toimub tänapäeval kiiremini, kui inimeste vastuvõtuvõime kohaneda suudab. Seepärast suhtutakse Hiinasse kohati ikka veel võõrastuse ja eelarvamustega; arvatakse, et selle kultuur ja inimeste mentaliteet ning hiina keel on meile nii võõrad, et neist ei saagi aru saada, rääkimata ära õppimisest ja nendega kohanemisest. Teadmatus ja eelarvamused ongi suurim takistus teiste kultuuridega suhtlemisel. Pakutav väike kursus annab esmaseid juhatusi ja julgustusi nende vähendamiseks ja ületamiseks Hiina suunal. Võtame läbi järgmisi teemasid: mis on Hiina fenomen; hiina kultuuri alused; hiinlaste kombed; mis hiinlastele meeldib; mida hiinlased meist arvavad; kuidas poole päevaga hiina keeles suhtlema õppida.


Õppejõud: Märt Läänemets

Ainekood ja maht: FLKE.TK.061, 1,5 EAP
Aeg: 7.-9.08.2013

Eesmärk: Anda ülevaade hiina kultuuri ja hiinlaste mentaliteedi põhialustest. Tutvustada hiinlaste kombeid ja hoiakuid Anda ülevaade tänapäeva Hiina peamistest poliitilistest ja majanduslikest suundumustest. Tutvustada hiina keele ABC-d ja umbes 10 igapäevaselt kõige kasutatavamat suhtlusväljendit. 

Õpiväljund: Kursuse läbinu: On saanud baasteadmised Hiina kultuurist, ajaloost ja mentaliteedist ning tänapäeva Hiina poliitilistest ja majanduslikest suundumustest. Tunneb teoreetiliselt hiinlaste kombeid ja hoiakuid. On saanud taustteadmised hiina keelest ja õppinud ära kuni 10 suhtlusväljendit. 

Sihtrühm: Ettevõtjad ja praktikud ning kõik muud Hiina-huvilised vaatamata elukutsele ja ametile, kellel Hiina kogemus väike või puudub sootuks, kuid kes tahaksid sellele maale ja kultuurile sammu lähemale astuda.

Kontakt ja info: nadezda.belogorodtseva@ut.ee, tel 737 5358

Registreerimise tähtaeg: 2.08.2013

Lähemalt vt ÕIS, suveülikool 2013: https://www.is.ut.ee/pls/ois/!tere.tulemast?kood=FLKE.TK.061&id_eelm_kontaktisik=3189&leht=OK.AY.VP&id_ay_programm=41602&id_ay_toimumine=52219&kordi_pealehel=1&systeemi_seaded=4,1,12,1,&viida%20kaudu=1&sessioon=0 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Intervjuu Aasia mooduli õppejõu Chipamong Chowdhuryga

Tartu Ülikooli ajakirjas intervjueerib Sven Paulus tänapäeva budismi ning paali keelt õpetanud Chipamong Chowdhury. Loe lähemalt - http://www.ajakiri.ut.ee/522637.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5.-6. aprillil 2013 toimusid Tartus XXV orientalistikapäevad 

Reede, 5. aprill 
Pidulik aktus TÜ Senati saalis (Ülikooli 18, TÜ peahoone teisel korrusel aula kõrval, endine Nõukogu saal), algus kell 11.15 
 • 11:15-11:20 Avasõna – Märt Läänemets, EAO president 
 • 11:20-11:25 Tartu Ülikooli prorektor Martin Halliku tervitus 
 • 11:25-11:30 Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna dekaan professor Margit Sutropi tervitus 
 • 11:30-11:50 Linnart Mälli pärandraamatukogu TÜ-le üleandmise lepingu allakirjutamine; TÜ raamatukogu direktori kt. Malle Ermeli sõnavõtt 
Ettekanded:
 • 12:00-12:30 Priit Rohtmets – Akadeemiline Orientaalselts 1935-1944 
 • 12:30-13:00 Henn Käärik – Linnart Mäll ja kuldsed kuuekümnendad 
 • 13:00-13:30 Tarmo Kulmar – Linnart Mäll asutajana: ÜTÜ ajalooringi orientalistikasektsioon 1971-1977 
 • 13:30-14:00 Harri Ints – Linnart Mäll õpetajana paranoilistel kaheksakümnendatel
 • 14:00-14:30 Linnart Mäll helis ja pildis. Filmikaadreid olulistest hetkedest. Kokku pannud Sven Grünberg 
14:30-15:00 Vaheaeg 

Konverentsi esimene paneel Ülikooli 16 (von Bocki maja, endine “Marksu maja”) auditoorium 212, algus kell 15.15 
 • 15:15-15:45 Peeter Espak – Linnart Mälli ja Tartu orientalistika tuntusest ja tähtsusest lääne teadustraditsioonis 
 • 15:45-16:15 Märt Läänemets – Dharmast dharmadhātuni: mõttearendusi budistlikust dharmateooriast 
 • 16:15-16:45 Viktor Korrovits – Mütoloogiline kosmoloogia 
 • 16:45-17:15 Laur Järv – Mis mõte on budistlikul "kosmoloogial"? 

Laupäev, 6. aprill
Konverentsi teine paneel Ülikooli 16 (von Bocki maja, endine “Marksu maja”) auditoorium 212,algus kell 11.15 
 • 11:15-11:45 Erki Lind – Keha Haṭha Yoga Pradīpikās 
 • 11:45-12:15 Martti Kalda – Ašoka raidkirjade dharma kui propaganda 
 • 12:15-12:45 Teet Toome – Kadunud poja lugu Lootossuutras 
12:45-13:00 Vaheaeg 

Konverentsi kolmas paneel Ülikooli 16 (von Bocki maja, endine “Marksu maja”) auditoorium 212, algus kell 13:00 
 • 13:00-13:30 Urmas Pappel – Tänapäeva Hiina poliitiline historiograafia 
 • 13:30-14:00 Mart Tšernjuk – Mõiste 無 wú Zhuangzi raamatus 
 • 14:00-14:30 Vladimir Sazonov – Iraani valitsejate Sassaniidide kuninglik ideoloogia ja zoroastrism 
14:30-15:00 Vaheaeg 

Kultuuriprogramm Ülikooli 16 (von Bocki maja, endine “Marksu maja”) auditoorium 212, algus kell 15:00 
 • 15:00-16:00 Raho Langsepp – Kuidas kuulata india muusikat: muusikateoreetiline sissejuhatus koos elava esitusega   

Korraldajad:
Eesti Akadeemiline Orientaalselts
TÜ orientalistika keskus

Info: 
Märt Läänemets mart_laanemets@yahoo.com Tel 7375589, mobiil 5518847 
Teet Toome teettoome@yahoo.com tel 7375589, mobiil 58285869  

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
The EU SME Centre is pleased to announce the launch of its online portal www.eusmecentre.org.cn


The EU SME Centre provides a comprehensive range of hands-on support services to European Small and Medium-sized Enterprises (SMEs), assisting them to establish, develop and maintain commercial activities in the Chinese market.

The new website offers free, practical information and confidential advice to assist Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) from the European Union to gain a clearer insight into conducting business in China.

Browsing the website gives SMEs access to professional support services that answer real questions on business development, legal requirements and export issues specific to the Chinese market, such as how to obtain licences and comply with standards, how to hire and train employees, where to find reliable local service providers, or simply find out if there is a market for particular products and services.

The online Knowledge Centre houses a library of materials including market reports, guidelines and case studies, and aims to be a valuable source of information for professionals, companies and trade promotion agencies developing commercial activities in China.

See The EU SME Centre overview here.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------